Odśnieżanie dachów
Jednym z obowiązków właściciela lub zarządcy nieruchomości jest odśnieżanie dachów oraz usuwanie z nich sopli. Obowiązek ten reguluje Prawo budowlane, zaś nadzór budowlany, straż miejska i policja pilnują, by przepisy były przestrzegane, a w razie potrzeby wymierzają odpowiednie kary. Nadmiar śniegu i sople są zagrożeniem dla konstrukcji budynku, ale też stanowią niebezpieczeństwo dla ludzi i mienia, szczególnie w czasie roztopów i wahań temperatury. Nieodśnieżony dach zagraża zarówno osobom przebywającym w budynku, jak i przechodniom oraz samochodom na osiedlowych drogach czy chodnikach. Warto być przygotowanym na zimowe opady i już teraz pomyśleć o wyborze firmy, która zajmie się utrzymaniem dachów w odpowiednim stanie. Nasza firma od wielu lat świadczy usługi związane z odśnieżaniem dachów, usuwaniem nawisów śnieżnych oraz sopli.
Czy odśnieżanie dachów jest konieczne?
Administratorzy budynków w okresie zimowym muszą stale kontrolować stan pokrywy śnieżnej na dachach. Szczególnie narażone na gromadzenie na swej powierzchni nadmiaru śniegu są dachy płaskie oraz te o niskim kącie nachylenia. Najlepszym rozwiązaniem jest usuwanie śniegu po każdym opadzie, dzięki czemu zapobiega się jego zlodowaceniu. Niektórzy właściciele czy zarządcy budynków przeciągają decyzję o odśnieżaniu, oczekując odwilży, jednak ma to swoje negatywne konsekwencje. Najczęściej w czasie krótkotrwałej odwilży górna warstwa pokrywy śniegowej ulega roztopieniu, ale powstała w tym procesie woda nie może odpłynąć, ponieważ system rynnowy jest zapchany przez lód. Tym samym na dachu powstaje zlodowacona warstwa śniegu, której ciężar stanowi o wiele większe zagrożenie niż świeży śnieg. Obciążenie, jakim jest dla konstrukcji dachu pokrywa śnieżna zależy od wielu czynników, nie tylko kształtu dachu, ale też bliskości sąsiednich budynków czy rodzaju śniegu. Warto wziąć pod uwagę też wiek budynku, ponieważ z czasem jego wytrzymałość może maleć. Świeży opad jest najlżejszy, ale już śnieg mokry może być ok. 10 razy cięższy. Obciążenie dodatkowo zwiększa się w przypadku zleżałego i zlodowaciałego śniegu, który nie został od razu usunięty. Właśnie dlatego dbałość o systematyczne odśnieżanie dachów jest jednym z podstawowych zadań zarządcy budynku w naszej strefie klimatycznej.
Co grozi za brak odśnieżenia?
Jeśli obowiązek odśnieżenia dachu został zaniechany, właściciel lub zarządca budynku musi liczyć się z mandatem, który wystawić może straż miejska, policja lub inspektor nadzoru budowlanego. Ten ostatni, jeśli będzie miał wątpliwości co do stanu technicznego budynku, może też skierować sprawę do sądu. W niektórych przypadkach karą może być nawet pozbawienie wolności, co jeszcze bardziej podkreśla, że nie jest to działanie, które warto zaniedbywać.
Dlaczego warto odśnieżać z nami?
Przez wiele lat działalności zdążyliśmy zdobyć duże doświadczenie w usuwaniu śniegu, lodu, nawisów śnieżnych oraz sopli lodowych z dachów o różnych wielkościach i kształtach. Dla niektórych Klientów działamy tylko interwencyjnie, z innymi utrzymujemy stałą współpracę w zakresie zimowego utrzymania obiektów, każdy może liczyć na naszą solidność i krótki czas reakcji. Stosujemy skuteczne i nieinwazyjne metody odśnieżania, które za każdym razem dopasowujemy do danego budynku i opadu. Możemy przeprowadzić odśnieżanie ręcznie, mechaniczne (za pomocą specjalistycznych odśnieżarek), a nawet chemiczne. Ogromną wagę przykładamy do bezpieczeństwa naszych pracowników, ale też konstrukcji dachu, co zapewniło nam zadowolenie szerokiego grona Klientów. Swoją pracę wykonujemy w jak najkrótszym czasie i z równą dbałością zajmujemy się dachami sklepów i marketów, stacji benzynowych, fabryk, szkół, jak i domów prywatnych.
Odśnieżanie dachów to nie tylko obowiązek nakładany przez prawo, ale też przejaw odpowiedzialności za bezpieczeństwo ludzi i mienia. Nasi Klienci wiedzą, że mogą na nas liczyć w każdej sytuacji i że nawet najcięższy opad z nami nie stanie się źródłem problemów.
Zapraszamy do kontaktu!
#odśnieżanie dachu #usuwanie nawisów śnieżnych #usuwanie śniegu z dachu #usuwanie sopli #akcja zima na dachu